Strona główna Nauka Technologie i Innowacje Ceramizowane kompozyty nawozowe nazwane agrospiekami

 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

17.V.2018

mgr inż. Rafał Dojka (Politechnika Śląska) dr hab. inż. Andrzej Studnicki Problematyka stosowania piasku chromitowego do wytwarzania form odlewniczych

19.IV.2018

mgr inż. Karolina Związek (Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach) Badania z zakresu sprężystości materiałów ogniotrwałych w podwyższonych temperaturach

więcej...

 

PROJEKTY UNIJNE

Regionalna Strategia Innowacji - Innobservator Silesia

Innobservator Silesia

Ceramizowane kompozyty nawozowe nazwane agrospiekami

AgrospiekiCechą charakterystyczną agrospieków wytwarzanych w postaci granulatu o wymiarach 1÷5 mm, jest ich powolny rozkład w środowisku glebowym, któremu towarzyszy stopniowe, długookresowe dotowanie gleby uwalnianymi makro- i mikroelementami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju roślin. Daje to agrospiekom znaczną przewagę nad powszechnie stosowanymi nawozami sztucznymi typu NPK, które łatwo się rozpuszczają i mogą być szybko wypłukane przez opady atmosferyczne. Dodatkowo agrospieki działają odkwaszająco na glebę podnosząc jej pH i obniżając kwasowość hydrolityczną, a także poprawiają jej strukturę.


Ze względu na przedłużony, kilkuletni czas działania mogą być stosowane w celu poprawy struktury gleby oraz bilansu zawartych w niej składników w miejscach, w których nie prowadzi się częstych zabiegów agrotechnicznych: na uprawach leśnych, przy rekultywacji nieużytków, hałd, wydm czy innych terenów niezagospodarowanych.

Podstawowymi składnikami agrospieków są iły, mineralne surowce odpadowe oraz kopaliny towarzyszące. Metoda ich wytwarzania polega na granulacji zestawu surowcowego i obróbce cieplnej granul w temperaturze 700°C.

Zakład Technologii:
dr inż. Barbara Lipowska

32 270 19 55

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

POLECAMY:

 

Betony Izolacyjne

 

Produkty z weglika krzemu

 

Ceramika laboratoryjna

 

Wynajem powierzchni biurowych

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2012