Strona główna Aktualności Wystawa Fun, Joke, Surprise (fotorelacja)
Wystawa Fun, Joke, Surprise (fotorelacja)

Fun, Joke, Surprise – Play with Glass - European Glass Festival 2012 Fundacja Fly with Art oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych - Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie ma przyjemność zaprosić na wystawę Fun, Joke, Surprise w ramach European Glass Festival.


9.11.2012 - 31.12.2012


Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych - Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie


ul. Lipowa 3Andriy Bokotey – Ukraina, Peter Borkovics – Węgry, Paweł Borowski – Polska, Lachezar Dochev – Bułgaria, Pati Dubiel – Polska, Matt Durran – Wielka Brytania, Alexandru Ghildus – Rumunia, Patrik Illo – Słowacja, František Janak – Republika Czeska, Vladimir Klein – Republika Czeska, Remigijus Kriukas – Litwa, Nicolas Morin – Francja, Indrė Stulgaitė-Kriukienė – Litwa, Kazushi Nakada – Finlandia, Beata Damian-Speruda – PolskaKurator: Anita Bialic
High Heels - High Nails - Wysokie obcasy - długie gwoździe
Stworzenie dzieła sztuki ze szkła jest dla artysty nie lada wyzwaniem. Wymaga nie tylko wrażliwości i ogromnej wyobraźni, ale przede wszystkim dobrej znajomości tego materiału. I nieustannej cierpliwości.


Oporne w „obróbce”, trudne w transporcie, potrzebuje odpowiedniego światła, żeby błysnąć i oczarować. Zaskoczyć i zadziwić…


W Fun, Joke, Surprise (Śmieszne - Niezwykłe), głównej wystawie I edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass, 15 artystów z 11 europejskich krajów udowadnia, że szkło jest niezwykłym tworzywem.

Piękna wystawa, pobudzająca wyobraźnię…prace zrobione z pomysłem i duszą… wystawa ukazuje kruche piękno, a zarazem emanuje od niej siła i spokój… wysoki poziom i ciekawe prace…brawo! wystawa marzenie!...bardzo inspirująca, oryginalna...sztuka dla każdego...szkło przepiękne...piękna i krucha jak życie...*


Wystawa Fun, Joke, Surprise odbiła się szerokim echem w mieście szkła, Wrocławiu. Do dawnej poczekalni II klasy na dworcu Wrocław Główny, z pięknym kasetonowym sufitem i złotymi kolumnami, gdzie odbywała się wystawa, codziennie zaglądało ponad 250 osób. Po raz pierwszy w Polsce mieli okazać zobaczyć niezwykłe szklane dzieła 15 wybitnych europejskich artystów.


Ich prace zostaną zaprezentowane w Krakowie w przestrzeni związanej ze szkłem od 80 lat, na Lipowej 3. To właśnie tu, w obecnym Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, powstała w 1932 roku Krakowska Huta Szkła inż. Bąkowski, D. Chazan i Spółka.


Mam nadzieję, że Europejski Festiwal Szkła Play with Glass stanie się w przyszłości jedną z atrakcji Centrum Szkła i Ceramiki, organizowanym przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych na rewitalizowanym Zabłociu. Naprzeciwko Muzeum Sztuki Współczesnej i Fabryki Schindlera, w dawnych pomieszczeniach fabrycznych huty szkła.


Anita Bialic - kurator wystawy Fun, Joke, Surprise


* opinie zwiedzających wystawę Fun, Joke, Surprise we Wrocławiu  Race   Camion PompierAutorami projektu Play with Glass - European Glass Festival 2012 są: Anita Bialic, Galeria BB i prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt ten został włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Europejski Festiwal Szkła będzie organizowany corocznie w październiku przez Galerię BB i Fundację Fly with Art w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Związkiem Polskich Artystów Plastyków - Okręg Wrocławski oraz Gminą Wrocław.


www.europeanglassfestival.comDzięki współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Odziałem Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, wystawa Fun Joke, Surprise, z udziałem 15 artystów z 11 krajów, zostanie zaprezentowana w Krakowie. Opiekun projektu ze strony ICiMB - Aleksandra Skorek, historyk sztuki.


Ręcznie formowane szkło, produkowane w latach 1969-1998 w Instytucie Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3 w Krakowie odegrało istotną rolę w historii nowoczesnego wzornictwa przemysłowego w Polsce. W 2013 roku, na Lipowej 3, w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych ICiMB, rozpocznie działalność Centrum Szkła i Ceramiki. W dawnych pomieszczeniach huty szkła znajdzie swoje miejsce ekspozycja muzealna, galeria sztuki i sklep (działają już od sierpnia 2012 r.); będą też prowadzone pokazy ręcznego formowania szkła dla szerokiej publiczności, warsztaty szklarskie, wykłady, seminaria. W planie jest także udostępnienie wielkiej hali produkcyjnej na prezentacje sztuki i koncerty.Fotorelacja z otwarcia:

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych


Fly with Art


 


OFERTA:


Produkty

Badania materiałów budowlanych


Badania szkła i ceramiki


POLECAMY:


Mieszanki budowlane


Materiały do konserwacji zabytków


Badania ogniowe


Aparatura laboratoryjna i terenowa


Obsługa laboratoryjna budów i wytwórni betonu


Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013
Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies, więcej informacji...