Strona główna Aktualności Nowy innowacyjny sposób zagospodarowania strumienia siarki z procesów technologicznych KGHM
Nowy innowacyjny sposób zagospodarowania strumienia siarki z procesów technologicznych KGHM

CUBRSpośród 45 projektów zgłoszonych do udziału w w ramach konkursu „Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii – CuBR”, które napłynęły do NCBR, do dofinansowania wybrano 12. Jednym z nich był projekt z udziałem Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, pt. „Nowy innowacyjny sposób zagospodarowania strumienia siarki z procesów technologicznych KGHM”. W uroczystym podpisaniu umów uczestniczył Dyrektor Oddziału dr inż. Paweł Pichniarczyk.


30.05.2017Ogólna koncepcja projektu zakłada zagospodarowanie strumienia siarki z gazów procesowych w postaci produktów handlowych wytworzonych na bazie dwuwodnego siarczanu wapnia. Sposób ten polega na wstępnym głębokim oczyszczeniu gazów w istniejącym węźle myjącym fabryki kwasu siarkowego (FKS), absorpcji ditlenku siarki o stężeniu ok. 10% w jednostopniowym, o innowacyjnej konstrukcji, reaktorze barbotażowym z jednoczesnym utlenianiem powstającego siarczanu(IV) wapnia i krystalizacją gruboziarnistego dwuwodnego siarczanu(VI) wapnia. Odwodniony do poziomu poniżej 10% wilgotności, placek filtracyjny gipsu podawany jest do węzła prażenia w celu uzyskania gipsu prażonego (półwodnego), stanowiącego bazę do otrzymywania wysokowartościowych produktów gipsowych takich jak: płyty gipsowo-kartonowe, tynki, masy szpachlowe, bloczki i inne materiały budowlane oparte na gipsie.Projekt realizowany będzie w ramach konsorcjum:

  • Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach (lider projektu)
  • Instytut Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Instytut Nowych Syntez ChemicznychUroczystość odbyła się 29 maja 2017 r.  w Warszawie z udziałem m.in. Jarosława Gowina, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Radosława Domagalskiego, prezesa zarządu KGHM Polska Miedź S.A.Więcej informacji:


http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/ponad-60-mln-zl-na-innowacje-w-przemysle-metali-niezelaznych.html

 


OFERTA:


Produkty

Badania materiałów budowlanych


Badania szkła i ceramiki


POLECAMY:


Mieszanki budowlane


Materiały do konserwacji zabytków


Badania ogniowe


Aparatura laboratoryjna i terenowa


Obsługa laboratoryjna budów i wytwórni betonu


Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013
Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies, więcej informacji...