Strona główna Aktualności Rada Miasta Krakowa w Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
Rada Miasta Krakowa w Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

Rada Miasta Krakowa

W dniu 4 października 2017 roku Centrum Szkła  i Ceramiki odwiedzili Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Przedstawiciele RMK spotkali się z Dyrekcją i Kierownictwem Centrum oraz wzięli udział w pokazie ręcznego formowania szkła. Spotkanie było okazją do prezentacji osiągnięć Centrum Szkła i Ceramiki, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża Krakowianom oraz turystom historię i technologię w zakresie szkła oraz ceramiki.


5.10.2017Kompleks Centrum Szkła i Ceramiki przyczynia się znacząco do ożywienia poprzemysłowego obszaru Zabłocia. Bardzo dobrze wpisuje się w zagospodarowanie przestrzenne tej części miasta Krakowa, gdzie przewidziana jest działalność dydaktyczna, muzealna, konferencyjna i mieszkalna przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru dzielnicy. Stanowi wyjątkową atrakcję dla mieszkańców Krakowa i turystów, stanowiąc uzupełnienie dotychczasowej oferty tego miejsca, opartej przede wszystkim na sąsiadujących z Centrum Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Oferty nie tylko kulturalnej, ale i dydaktycznej, gdyż proponowane przez Centrum zajęcia i warsztaty, skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych, propagują zarówno historię i sztukę, jak i - co nie tak powszechne - nauki ścisłe i ginące zawody poprzez bezpośredni kontakt z  codzienną pracą naukowców i hutników szkła.


Centrum przypomina również o roli, jaką istniejące przy Lipowej 3 zakłady i instytucje odegrały w historii przemysłu w Krakowie. Uwiadamia, poprzez nawiązanie do przeszłości miejsca, o dokonaniach pokoleń Krakowian, które w tym miejscu przez lata pracowały i tworzyły, zwłaszcza o działającej przy Lipowej od lat 30-tych XX wieku – hucie szkła. Jest to także okazja do zaprezentowania ginącego zawodu, jakim jest zawód hutnika-szklarza, a tym samym do odrodzenia tradycji sztuki szklarskiej na terenie miasta Krakowa.
Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

 


OFERTA:


Produkty

Badania materiałów budowlanych


Badania szkła i ceramiki


POLECAMY:


Mieszanki budowlane


Materiały do konserwacji zabytków


Badania ogniowe


Aparatura laboratoryjna i terenowa


Obsługa laboratoryjna budów i wytwórni betonu


Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013
Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies, więcej informacji...