Strona główna Projekt POIG

PROJEKT POIG

POIG

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie jest członkiem konsorcjum naukowego, utworzonego wraz z Politechniką Śląską w Gliwicach (lider konsorcjum) oraz Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie.


Od roku 2009 konsorcjum realizuje projekt nr POIG 01.01.02.-24-005/09-00, pt:


"Innowacyjne spoiwa cementowe i betony z wykorzystaniem popiołu lotnego wapiennego.”


Projekt jest finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i realizowany będzie w latach 2009 – 2013.


Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności polskiego przemysłu cementowego i dziedzin gospodarki od niego zależnych poprzez opracowanie innowacyjnej, efektywnej kosztowo, technologii nowych spoiw cementowych oraz betonów powstałych z wykorzystaniem popiołów lotnych wapiennych będących efektem spalania węgla brunatnego w elektrowniach. Zastosowanie tego rodzaju popiołu lotnego w składzie cementu i/lub betonu pozwala na uzyskanie szeregu efektów ekologicznych i wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, która będzie determinowała dalszy rozwój gospodarczy kraju. Projekt ten, innowacyjny na skalę europejską, przyczyni się do zwiększenia znaczenia polskiej nauki i techniki poza granicami kraju.


W ramach projektu zostaną opracowane wytyczne do metod waloryzacji wapniowego popiołu lotnego, wytyczne technologiczne produkcji cementu zawierającego wapienny popiół lotny, instrukcja stosowania popiołu lotnego wapiennego jako dodatku typu II do betonu oraz wytyczne stosowania cementów z dodatkiem popiołu lotnego wapiennego w budownictwie.


Wyniki projektu będą udostępnione w formie publikacji nieodpłatnie za pośrednictwem publikacji i stron internetowych.


Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych
Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej
ul. Akademicka 5
44-100 Gliwice
tel.: 32-237-22-94
fax: 32-237-27-37
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
ul. Cementowa 8
31-983 Kraków
tel.: 12-683-79-00
fax: 12-683-79-01
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 
Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013
Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies, więcej informacji...