Łukasiewicz - ICiMB

Aktualności

Mamy patent na sposób otrzymywania hydroksyapatytu w postaci włóknistej oraz jego zastosowanie
Data dodania: 29 / 07 / 2024

Mamy patent na sposób otrzymywania hydroksyapatytu w postaci włóknistej oraz jego zastosowanie

Otrzymaliśmy patent na wynalazek:

„Sposób otrzymywania hydroksyapatytu w postaci włóknistej oraz jego zastosowanie!”

Patent nr 245398, którego autorem jest dr inż. Monika Biernat, Lider Grupy Badawczej Biomateriały

 

Produkt ten, w formie heksagonalnych pręcików, whiskersów lub nanopręcików, jest idealnym biozgodnym tworzywem ceramicznym. Znajduje zastosowanie w:

  • materiałach implantacyjnych medycznych,
  • cementach stomatologicznych,
  • produktach kosmetycznych.

 

Syntetyczny hydroksyapatyt to ortofosforan wapnia o molowym stosunku Ca/P równym 1,667. Może występować w różnych formach kształtu, zależnych od metody syntezy. Krystaliczny hydroksyapatyt ma wzór Ca10(PO4)6(OH)2.

Syntetyzuje się go poprzez m.in. chemiczne strącanie, hydrolizę, zol-żel, hydrotermalne, w emulsji i sonochemiczne.

Czym wyróżnia się nasz wynalazek? Umożliwia uzyskiwanie hydroksyapatytu o jednorodnej strukturze i kontrolowanej morfologii w postaci włóknistej metodą hydrotermalną. Dlaczego akurat ta metoda? Bo to jedna z metod którą można stosować na ogromną skalę – przemysłową

Reakcje hydrotermalne zachodzą w roztworach wodnych w podwyższonych temperaturach i ciśnieniu. Synteza hydroksyapatytu prowadzona jest pod ciśnieniem pary nasyconej, co pozwala na uzyskanie wysokokrystalicznych proszków o kontrolowanej morfologii i niskim stopniu aglomeracji. W procesie wykorzystuje się bufory do utrzymania stałego pH, a cząstki hydroksyapatytu mają wielkość od 100 nm do 130 μm.

Materiał powstał w ramach projektu: TEAM-NET „Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego" o akronimie OsteoReg-NET finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Link do projektu www

 

Nasz wynalazek to krok naprzód w dziedzinie materiałów implantacyjnych i kompozytów! 💡



Wróć

Lider Grupy 
Biomateriały

dr inż. Monika
Biernat

tel.: +48 519 331 830

monika.biernat
@icimb.lukasiewicz.gov.pl

 

Centrum Zaawansowanej
Ceramiki i Prefabrykacji

ul. Kupiecka 4
03-046 Warszawa

Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona