Strona główna Konferencje

WYDARZENIA:

 

Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie zaprasza serdecznie do udziału w Seminarium pt. "Zastosowanie technik analizy termicznej do badania materiałów ceramicznych i budowlanych", organizowanym we współpracy z firmą NETZSCH

 

więcej informacji...

9 grudnia 2019 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w kadencji 2020-2023.

więcej informacji...

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wykonawcy projektu GlassPoPep - „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i pro-regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej” odebrali  Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019


więcej informacji...

Zapraszamy specjalistów branży szklarskiej, okiennej i fasadowej oraz architektów i projektantów na XXXV edycję Konferencji Technicznej Szkło budowlane.

więcej informacji...

Komisja Wyborcza powołana Zarządzeniem Nr 20 Dyrektora LUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dnia 15 października 2019 roku z póżn. zm. w składzie:

więcej informacji...

19 października 2019 r. w Krakowie odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH.

 

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że podczas obchodów jubileuszu 70-lecia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Rada Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH odznaczyła Pana Dyrektora Pawła Pichniarczyka honorowym wyróżnieniem „KERAMOS”

 

więcej informacji...

Nasz wieloletni partner biznesowy, jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych Ceramika Paradyż świętuje Jubileusz 30-lecia założenia firmy. Gratulujemy!

 

więcej informacji...

W dniach 8-10 października 2019 roku w Sopocie odbyła się XXVI Międzynarodowa Konferencja POPIOŁY z ENERGETYKI. Wydarzenie to, jest istotne dla energetyki węglowej jak i sektora gospodarczego wykorzystania ups-ów w gospodarce

 

więcej informacji...

ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych objął honorowym patronatem najbardziej znane branżowe wydarzenie - XXVI Sympozjum „KRUSZYWA CEMENT WAPNO”,

 

więcej informacji...

W dniach 1-3 października 2019 roku odbyło się w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza  – autorski koncept sprzedaży innowacyjnych projektów. Blisko 500 przedsiębior­ców, inżynierów i naukowców podczas kilkudziesięciu spotkań i negocjacji szukało okazji do zrobienia wspólnego biznesu

 

więcej informacji...

„W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan–Orkusza” to wystawa organizowana przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Stanowi zwieńczenie projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX w.

 

więcej informacji...

W dniach  27-30 sierpnia 2019 r. w Rzymie miała miejsce cykliczna konferencja pt. „5th Central and Eastern European Conference on Thermal Analysis and Calorimetry” (CEEC-TAC5) i „14th Mediterranean Conference on Calorimetry and Thermal Analysis” (Medicta2019)

 

więcej informacji...

Gdy powiemy „kolor”, większość z nas pomyśli o tęczy, farbach, palecie malarskiej, niektórzy powrócą myślą ku kolorowi ostatnio widzianemu albo ulubionemu. Lubimy żywe, kolorowe akcenty. Dlaczego? Bo przykuwają wzrok, są miłą odskocznią od szarości i jednostajności, co w naszym klimacie ważne jest zwłaszcza zimą.

 

więcej informacji...

Elementy wyposażenia kuchni i łazienek, czyli w zasadzie najważniejszych pomieszczeń w naszych domach, określane ogólnie mianem ceramiki sanitarnej wykonywane są z mieszaniny glin i uszlachetniaczy, formowanych ręcznie lub mechanicznie, pokrywanych farbami, angobami czy szkliwem i utrwalane w procesie wypalania.

 

więcej informacji...

Całe wieki zajęło medykom i lekarzom opracowanie sposobów ekstrakcji i amputacji, dzięki którym pacjenci nie tylko przeżywali, ale przestawali cierpieć. Dalszy rozwój medycyny przyniósł wynalazki protez i wypełnień.

więcej informacji...

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu zorganizował w Szczyrku w dniach 9–11 września IX konferencję naukową „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”

 

więcej informacji...

W dniach  18-21 czerwca 2019 r. w Budapeszcie odbyła się 2nd Conference (2nd JTACC+V4 2019), to drugie z cyklu wydarzenie poświęcone tematyce analizy termicznej.

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla budownictwa” Pan Dyrektor dr hab. Paweł Pichniarczyk

 

więcej informacji...

W dniu 18 czerwca 2019 roku została podpisana umowa o współpracy badawczo-rozwojowej z Grupą Azoty S.A.

 

więcej informacji...

14 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się uroczyste zakończenie trzeciej edycji TopMinds 2019.

 

więcej informacji...

Zakończyła się 29. edycja konkursu Teraz Polska. Spośród nadesłanych prawie 100 zgłoszeń 13 produktów, 7 usług i 3 innowacje zdobyły Godło „Teraz Polska”.

 

więcej informacji...

W celu rozwoju współpracy międzynarodowej 29-30 maja 2019 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytutu badawczego BELNIIS. Gościliśmy Pana Vitceslava Konkov Zastępcę Dyrektora Generalnego

 

więcej informacji...

W dniach 15–17.05.2019 r. odbyła się w Krakowie siódma edycja International Seminar on Modern Polymeric Materials for Environmental Applications (MPM2019) organizowana przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

 

więcej informacji...

9 maja 2019 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, najważniejsze, doroczne spotkanie polskiej branży ociepleń. Uczestnicy debatowali na temat bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, metod badawczych, certyfikacji i kontroli systemów ociepleń (ETICS)

więcej informacji...

W dniu 20 maja 2019r. w Opolskim Oddziale Inżynierii ‎Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych gościła delegacja chińskiego potentata w budowie i modernizacji cementowni firmy Nanjing Kisen

więcej informacji...

Europejska Organizacja ds. Oceny Technicznej (EOTA) poszukuje osoby na stanowisko asystenta technicznego w Sekretariacie w Brukseli.

więcej informacji...

16.04.2019r. zostały ogłoszone wyniki konkursu TEAM-NET organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Program ten dedykowany jest jednostkom naukowym, który oferuje finansowanie na interdyscyplinarne badania naukowe.

 

więcej informacji...

KONFERENCJE, SEMINARIA I SZKOLENIA

 

 

.:: Seminaria

 

Istotnym przejawem wewnętrznego życia naukowego są regularnie organizowane seminaria. Od 2009 roku odbywają się seminaria poświęcone prezentacji badań statutowych, projektów własnych celowych i badawczo rozwojowych. Na seminariach prezentowane są również najnowsze światowe osiągnięcia publikowane w periodykach naukowych.

 

.:: Aktualny harmonogram Seminariów ICiMB 2019/2020 PDF ::.

 

.:: Konferencja Naukowa ENERGIA i ŚRODOWISKO

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Energia i Środowisko” jest organizowana od 1998 r., co dwa lata przez Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń między sferami nauki i praktyki przemysłowej w obszarze aktualnych i przyszłościowych technik wytwarzania w przemyśle ceramicznym, szklarskim, materiałów budowlanych i ogniotrwałych.


Tematyka Konferencji obejmuje:

 • Nowoczesne technologie w przemyśle materiałów budowlanych, ogniotrwałych, szkła i ceramiki,
 • Energochłonność i ekologię w przemyśle materiałów budowlanych, ogniotrwałych, szkła i ceramiki,
 • Surowce odpadowe i paliwa alternatywne wykorzystywane w technologiach materiałów budowlanych, ogniotrwałych, szkła i ceramiki.

Uczestnicy dotychczasowych konferencji reprezentowali znaczące w kraju wyższe uczelnie oraz polski przemysł cementowo-wapienniczy i gipsowy, materiałów ogniotrwałych, szklarski, a także firmy współpracujące oraz producenci urządzeń i aparatury kontrolno pomiarowej. Na każdej z konferencji prezentowanych jest 30÷40 referatów naukowych przedstawianych w formie wykładów lub posterów z zakresu obniżenia zużycia energii w procesach technologicznych, wykorzystania energii odnawialnej i alternatywnej oraz stosowania surowców odpadowych i odpadów palnych. Istotne są zagadnienia ochrony środowiska i obniżenia emisji gazów szkodliwych z procesów technologicznych.

 

.:: Materiały Ogniotrwałe w  Metalurgii- Wytwarzanie, Stosowanie i Metody Badań

 

Od 1985 roku cyklicznie co 2 lata, w 2013 roku już po raz piętnasty, Oddział Materiałów Ogniotrwałych organizuje Międzynarodową Konferencję Hutniczą na temat „Materiały ogniotrwałe w metalurgii – wytwarzanie, stosowanie i metody badań”. Celem konferencji jest zaprezentowanie najnowszych osiągnięć z zakresu nauki o materiałach do zastosowań wysokotemperaturowych, technologii wytwarzania, stosowania i metodyki badań materiałów ogniotrwałych wykorzystywanych do różnych procesów metalurgicznych w hutnictwie żelaza i metali nieżelaznych.


Tematyka konferencji obejmuje:

 • Surowce ogniotrwałe naturalne i syntetyczne,
 • Aktualne tendencje w zakresie wytwarzania i stosowania materiałów ogniotrwałych,
 • Urządzenia i piece,
 • Nowe metody badań i problemy kontroli jakości,
 • Badania poznawcze z zakresu materiałów ogniotrwałych.

 

.:: Konferencje:

 

Rok 2012

Rodzaj: VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: ENERGIA I ŚRODOWISKO w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych
Termin: 22-24 maja 2012, Szczyrk

Więcej o Konferencji...
Rok 2011

Rodzaj: XIV Międzynarodowa Konferencja Hutnicza

Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii

Termin: 17-20 maja 2011, Wisła-Jawornik

Więcej o Konferencji...
Rok 2010

Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Nazwa: Energia i Środowisko w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych

Termin: 9-11 czerwca 2010, Ustroń

Rok 2009
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik

Rodzaj: XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Uzbrojenie 2013”
Tytuły referatów:
 • Ceramika we współczesnej technice uzbrojenia
Termin: 11-14.06.2013 Jachranka koło Serocka
Rodzaj: Konferencja Międzynarodowa „Innowacyjne metody wykorzystania zasobów mineralnych dla rozwoju gospodarczego w Euroregionie Nysa”
Tytuły referatów:
 • Specyficzne dekoracje farbami podszkliwnymi znakiem szczególnym Ziemi Bolesławieckiej
Termin: 23-25.08.2013 Bolesławiec
Rodzaj: Warsaw Bild 2013
Tytuły referatów:
 • Autoklawizowany Beton Komórkowy – materiał budowlany do realizacji obiektów energooszczędnych
 • Stan wdrożenia dyrektywy EPBD w krajach Unii Europejskiej
 • Beton przyjazny środowisku - produkcja betonu samozagęszczalnego
 • Sposób nanoszenia nanostrukturalnych, refleksyjnych, barwnych i/lub neutralnych powłok na szkło użytkowe i urządzenie dla realizacji sposobu
 • Metody badań i klasyfikacja wyrobów w zakresie reakcji na ogień
 • Cement romański jako materiał konserwatorski, Krzysztof Jaroń
Termin: 10-12.09.2013 Warszawa
Rodzaj: XXVI konferencja naukowo-techniczna Awarie Budowlane
Tytuły referatów:
 • Czynniki wpływające na odporność betonu na działanie mrozu
Termin: 20-24.05.2013 Szczecin-Międzyzdroje
Rodzaj: 23. Międzynarodowy Kongres Szkła ICG
Tytuły referatów:
 • Chemical components interaction and glass structure formation and  stability.
Termin: 30,06-06,07,2013 Praga
Rodzaj: VI Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego E Glass Festival 2013
Tytuły referatów:
 • Szklane domy- ekologia, piękno czy fanaberia.
Termin: 01-15.07.2013 Szklarska Poręba, Desna
Rodzaj: 59 Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZiTB
Tytuły referatów:
 • Szkło jako materiał konstrukcyjny dla szklarni – wymagania, zagadnienia badawcze, trendy rozwojowe.
Termin: 15-20.092013 Lublin-Krynica
Rodzaj: IXth Conference of the Polish Ceramic Society
Tytuły referatów:
 • Wpływ warunków badania na przyczepność cementowych zapraw klejących.
Termin: 19-22.09.2013 Zakopane
Rodzaj: XX Międzynarodowa konferencja „Popioły z Energetyki”
Tytuły referatów:
 • Cementy i betony z wykorzystaniem popiołu lotnego wapiennego – nauka i praktyka.
 • Badania morfologii i składu chemicznego wapiennych popiołów lotnych w aspekcie cech użytkowych cementów powszechnego użytku.
 • Popioły lotne krzemionkowe z procesów współspalania – tendencje zmian właściwości w aspekcie ich zastosowania jako składnika cementu i betonu.
Termin: 23-25.10.2013 Warszawa
Rodzaj: The 4th  International Workshopon Advanced Spectroscopy and Optical Materia (IWASOM’13)
Tytuły referatów:
 • Sol-gel derived hybryd materials doped with (Sm3+, Tb3+) and Nd3+/Ce3+) rare earth ions
Termin: 14-19.07.2013 Gdańsk
Rodzaj: Seventh International Conference on MATERIALS STRUCTURE & MICROMECHANICS OF FRACTURE MSMF7
Tytuły referatów:
 • The Effect of Temperature on the Course of Refractory Castables Brittle Cracking
Termin: 1-3.07.2013 Brno (Czechy)
Rodzaj: 4th International Proficiency Testing Conference
Tytuły referatów:
 • A method of evaluating the qualitative components of uncertainty in thermo-mechanical tests of refractory materials
Termin:  17-20.09.2013 Brasow (Rumunia)
Rodzaj: XV Międzynarodowa Konferencja Hutnicza „Materiały ogniotrwałe w metalurgii: wytwarzanie, metody badań, stosowanie”
Tytuły referatów:
 • Innowacyjne filtry ceramiczno-węglowe do filtracji stopów metali
 • Określenie kryteriów dobru nośnika węglowego w zawiesinach ceramiczno-węglowych do otrzymywania filtrów ciekłego metalu
 • Określenie wpływu przygotowania próbki na wynik badania wytrzymałości na podstawie wartości modułu Weibulla
 • Materiały monolityczne do zastosowań w metalurgii cynku i ołowiu
 • Porozymetria rtęciowa w ocenie parametrów mikrostrukturalnych ceramiki ogniotrwałej
 • Materiały ogniotrwałe korundowo-chromowe, struktura i własności
 • Kierunki badań i rozwoju przemysłu materiałów ogniotrwałych wobec bieżących wyzwań i strategii do 2050 r.
Termin: 22-24.05.2013 Wisła
Rodzaj: VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Materiały Węglowe i Kompozyty Polimerowe
Tytuły referatów:
 • Materiały węglowe wykorzystywane w produkcji filtrów ceramiczno-węglowych – kryteria ich doboru
Termin: 12-15.11.2013 Ustroń
Rodzaj: 35 Konferencja Analityki Hutniczej
Tytuły referatów:
 • Poprawność stosowania dokumentów normatywnych na przykładzie badania składu chemicznego węglika krzemu
Termin: 22-25.04.2013 Lednice (Czechy)
Rodzaj: The 2nd International Symposium and Workshop on Environment and Health of Contaminated Areas
Tytuły referatów:
 • Current state of co-incineration of wastein cement kilns in Poland
Termin: 06-08.11.2013 Ostrawa

Rodzaj: 34. Konferencja Analityki Hutniczej

Tytuły referatów:

 • Optimization methods for correcting the influence międzypierwiastkowych X-ray fluorescence spectrometry applied to the analysis of multicomponent superalloys. part II
Termin: 23-26.04.2012 Podbrezowa (Słowacja)

Rodzaj: XII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Polimery i kompozyty konstrukcyjne”

Tytuły referatów:

 • Wytrzymałość na ściskanie kompozytów AlSi11. Beton z polimerem siarkowym
Termin: 7-11.05.2012 Praga
Rodzaj: VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa ENERGIA I ŚRODOWISKO w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szkłarskich i Ogniotrwałych
Tytuły referatów:
 • Specyfika procesu współspalania paliw alternatywnych instalacji wypalania klinkieru
 • Metodyka pomiarów zanieczyszczeń organicznych uwalnianych do powietrza objętych raportowaniem PRTR dla przemysłu mineralnego
 • Opracowanie spoiwa mineralnego w oparciu o przetworzone termicznie odpady flotacyjne powstające w KGHM Polska Miedź S.A.”
 • Aspekty naukowo-praktyczne uszlachetniania popiołów wapiennych
Termin: 22-24.05.2012 Szczyrk
Rodzaj: 55th International Colloquium on Refractories
Tytuły referatów:
 • The influence of matric viscosity on sedimentation in self-flow castables
 • Reduction of Chromium(VI) compounds in magnesiachrome scraps.
Termin: 19-20.05.2012 Aachen (Niemcy)
Rodzaj: Konferencja Międzynarodowa ENVIZEO
Tytuły referatów:
 • The influence of zinc on clinkering process and cement properties
Termin: 29.05-01.06.2012 Bratysława
Rodzaj: 8’ International conference on Theenvironmental and technic alimplications of construction withalternative materials WASCON 2012
Tytuły referatów:
 • The influence of fluidized ashes on formationthe structure and microstructures of autoclaved aerated concretes
Termin: 30.05.2012-01.06.2012 Gothenburg (Szwecja)
Rodzaj: The 11th ESG Conference in conjunction with the 86th Annual Meeting of the German Glass Society (DGG)
Tytuły referatów:
 • Organic – inorganic hybrid materials doped with (Sm3+, Tb3+, Lu3+) Rare Earth and Lithium ions
Termin: 3-6.06.2012 Maastricht (Holandia)
Rodzaj: VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna POLSKA CERAMIKA 2012
Tytuły referatów:
 • Badanie wpływu wybranych tlenków metali na kolor ceramicznej farby purpurowej z udziałem pigmentu Purpury Kasjusza
 • Preparing bulk transparent magnesium aluminum spinel - a few tricks of the trade
 • Technologia produkcji cementu romańskiego i jego zastosowanie w konserwacji zabytków architektury
 • Charakterystyka proszków zeolitowych z układu K2O-Al2O3-SiO2-H2O otrzymywanych metodą hydrotermalną z udziałem mikrofal
 • Charakterystyka porównawcza proszków SrTiO3 otrzymanych metodami reakcji w fazie stałej i zol-żel
 • Korozja wyłożeń ogniotrwałych w kotłach fluidalnych stosujących współspalanie
 • Mikrostruktura korundowych wyrobów ogniotrwałych po pracy w reaktorach chemicznych
 • Moduł Younga materiałów ogniotrwałych magnezjowo-chromitowych
 • Zastosowanie kwasu cytrynowego do poprawy własności betonów zasadowych zawierających niestechiometryczny spinel
Termin: 9-11.09.2012 Kraków
Rodzaj: Mineral Engineering 2012 Conference (XVII International Conference of Mineral Processing and XLIX Seminar Physicochemical Problems of Mineral Processing)
Tytuły referatów:
 • The tensile strength properties of lithological variety of Polish copper ores
 • Determination of the nip zone angle in high-pressure grinding rolls
Termin:  10-12.09.2012 Białka Tatrzańska
Rodzaj: 18. Ibausil - Internationale Baustofftagung
Tytuły referatów:
 • Calcareous fly ash for low emission clinker and composite cements production.
 • Influence of calcareous fly ash in Portland Cement on ASR in concrete.
Termin: 12-15.09.2012 Weimar (Niemcy)

Rodzaj: Konferencja Międzynarodowa „Przetwarzanie odpadów komunalnych i osadów ściekowych”
Tytuły referatów:

 • Unieszkodliwianie frakcji biodegradowalnej odpadów komunalnych metodą kompostowania w Polsce południowo – zachodniej
 • Parametry AT4 i GS21 w polskich instalacjach w aspekcie wymagań dotyczących mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych
 • Charakterystyka kompostów z odpadów w świetle obowiązujących przepisów
 • Biodegradacja wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w procesie kompostowania komunalnych osadów ściekowych
 • Adaptacja rozwiązań kompostowania i mechaniczno biologicznego przetwarzania odpadów oraz badań i oceny 4-dniowego zapotrzebowania na tlen (AT4)
 • Zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych w Polsce – strategiczne kierunki i dostosowanie prawodawstwa na tle innych państw Unii Europejskiej
 • Określenie ilości wytwarzanego gazu w teście fermentacyjnym(GB21) i inkubacyjnym (GS21) – parametry nie ujęte w prawodawstwie polskim dotyczącym mechaniczno-biologicznego przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych

Termin: 11-14.09.2012 Bad-Voslau (Austria)

Rodzaj: XXVI Kongres International Mineral Processing Congress
Tytuły referatów:
 • The analysis of mechanics of the high-pressure comminution process in HPGR.
Termin: 24-28.09.2012 New Delhi (Indie)
Rodzaj: VII Międzynarodowa Konferencja DNI BETONU 2012
Tytuły referatów:
 • Właściwości cementów portlandzkich wieloskładnikowych CEM II/B-M z udziałem popiołu lotnego wapiennego
 • Znaczenie cynku w procesie produkcji klinkieru i jego wpływ na właściwości cementu
 • Systemy realizacji obiektów z betonu komórkowego
 • Metodologia sprawdzania rozstawu podpór montażowych dla prefabrykowanych belek stropowych według normy PN-EN 15027-1:2011, na przykładzie belek system Teriva
 • Beton modyfikowany polimerami do produkcji prefabrykatów
Termin: 08-10.10.2012 Wisła
Rodzaj: XIX Międzynarodowa Konferencja POPIOŁY Z ENERGETYKI
Tytuły referatów:
 • Popioły lotne wapienne w technologii cementu i betonu.
Termin: 24-26.10.2012 Sopot

Rodzaj: XII ICCC International Congress on The Chemistry of Cement
Tytuły referatów:
 • The influence of mineral additives and alkalis on metakaolinite hydration in hydrothermal conditions
 • Energy saving low emissions belite cements
 • Synergic effect of non-clinkier constituents in portland composite cements
 • Influence of hydrates rate formation on the rheological properties of the paste
 • Unknown reactions of aggregate with pore solution in concrete

Termin: 3-8 lipca 2011, Madryt

Rodzaj: 54th International Colloquium on Refractories
Tytuł referatu: Young’s modulus of magnesia-chrome refractories
Termin: 19-20 października 2011, Aachen, Germany
Rodzaj: 12th Biennial Worldwide Congress - Unified International Technical Conference on Refractories UNITECR 2011
Tytuł referatu: Effect of sepiolite- based addition on properties of refractory castables (Wpływ dodatku na bazie sepiolitu na własności betonów ogniotrwałych)
Termin: 30 października – 2 listopada 2011, Kyoto Japan
Rodzaj: Slovenska a Ceska konferencia o skle
Tytuł referatu: Nanocrystallization and local atomic interactions in structure of glass
Termin: 30 listopada- 2 grudnia 2011, Trencinske Teplice
Rodzaj: Slovenska a Ceska konferencia o skle
Tytuł referatu: Technology of  nanostructure coatings deposition on glass containers
Termin: 30 listopada- 2 grudnia 2011, Trencinske Teplice
Rodzaj: IX polsko—słowacko-czeska konferencja
Nazwa: 33. Konferencja Analityki Hutniczej „Analityka Hutnicza i Przemysłowa 2011
Tytuł referatu: Problematyka oznaczania składu chemicznego materiałów ogniotrwałych po pracy w świetle obowiązujących Dyrektyw Unii Europejskiej,
Termin: 11-14 kwiecień 2011, Zakopane
Rodzaj: 4 th International Forum Sciense & Technology Days Poland – East
Tytuł referatu: Lost ceramic materials – Quest of Technologies for restoration purposes
Termin: 12-14 kwietnia 2011, Białowieża
Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa
Nazwa: Środowisko czynnikiem warunkującym stan zdrowia jamy ustnej. Zdrowie jamy ustnej problemem interdyscyplinarnym
Tytuł referatu: Aktywność przeciwbakteryjna nowowytworzonych cementów szkło-jonomerowych
Termin: 12-13 maja 2011, Nałęczów
Rodzaj: XIV Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Tytuły referatów:
 • Materiały ogniotrwałe o zredukowanych rozmiarach porów
 • Badania zjawiska niesprężystości zasadowych materiałów ogniotrwałych
 • Spawanie stali specjalnych nierdzewnych w osłonie gazu obojętnego
 • Piankowe filtry ceramiczne do filtracji stopów metali
 • Betony ogniotrwałe o dużej odporności na wstrząsy cieplne
 • Analiza składu chemicznego węglika krzemu – spójność uzyskiwanych wyników w zależności od stosowanej metodyki pomiarowej
 • Badania przyczyn przebarwień wyrobów krzemionkowych
 • Wykorzystanie metody elementów skończonych w projektowaniu rozwiązań materiałowych – przykłady
 • Wymagania materiałowe i konstrukcyjne dla urządzenia do próżniowego odgazowania stali metodą RH
Termin: 17-20 maja 2011, Wisła
Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja
Nazwa: Ciągłe odlewanie stali
Tytuł referatu: Sposób eliminacji zjawiska zarastania wylewów kadziowych
Termin: 8-10 czerwca 2011, Krynica
Rodzaj: The THIRD International Workshop on Advanced Spectroscopy and Optical Materials IWASOM’2011
Tytuł referatu: Organic-inorganic hybrid materials doped with Eu3+ and Tb3+ rare earth metals ions
Termin: 17–22 lipca 2011, Gdańsk
Rodzaj: Międzynarodowe sympozjum
Nazwa: 10th Seminar on Porous Glasses and Special Glasses PGL’2011
Tytuł referatu: Sol-gel hybrid materials doped with rare earth metals (RE3+) ions
Termin: 30 sierpnia – 3 września 2011, Wrocław
Rodzaj: 5th International Conference on Autoclaved Aerated Concrete
Nazwa: Securing a sustainable future” to be held at Bydgoszcz to celebrate 60 years of AAC experience in Poland
Tytuły referatów:
 • 60 years of aerated concrete in Poland – the past and the future
 • Fly ashes of new generation as a raw material to the production of autoclaved aerated concrete (AAC)
 • Sound insulation performance of aerated concrete walls, 5th International Conference on Autoclaved Aerated Concrete
 • Myth of the radioactivity autoclaved aerated concrete (AAC) – how is really?
 • Autoclaved Aerated Concrete – safe for human and environmentally friendly
Rodzaj: 10th International Seminar on Thermal Analysis and Calorimetry
Tytuły referatów:
 • Significance of crystallochemical factors in chemical reactions into the structure of solids
 • Differential thermal analysis in the research of binders – an overview
Termin: 28-30 września 2011, płock
Rodzaj: XVIII Międzynarodowa Konferencja
Nazwa: Popioły z energetyki
Tytuły referatów:
 • Możliwości waloryzacji popiołów lotnych wapiennych pod kątem zastosowania w technologii cementu
 • Możliwości waloryzacji i wykorzystania popiołów wysokowapniowych na przykładzie popiołów ze spalania węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów
 • Wpływ popiołu lotnego wapiennego W na przebieg korozji alkalicznej w betonie
Termin:19-21 października 2011, Zakopane
Rodzaj: Międzynarodowa Konferencja
Nazwa: Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie- integracja aspektów społecznych i racjonalnego zużycia zasobów
Tytuł referatu: Racjonalna gospodarka złożem a racjonalne zużycie zasobów
Termin: 20-22 października 2011, Wrocław
Rodzaj: I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
Nazwa: Górnictwo morskie surowcową szansą przyszłych pokoleń
Tytuł referatu: Surowce mineralne z dna mórz i oceanów - stan rozpoznania i perspektywy
Termin: 7-8 grudnia 2011, Kraków

Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Energia i Środowisko w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych
Tytuł referatu: Influence of waste oil-cracking catalyst on structure of alumina cement based binder
Termin: 9-11 czerwca 2010, Ustroń
Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Energia i Środowisko w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych
Tytuł referatu: Hydration of Portland cement paste with addition of low quantity of hydrosodalite
Termin: 9-11 czerwca 2010, Ustroń
Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Energia i Środowisko w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych
Tytuł referatu: Gasrecirculation systems peculiarities in tunnel kiln applying waste wood fuel
Termin: 9-11 czerwca 2010, Ustroń
Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Energia i Środowisko w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych
Tytuł referatu: Próby stosowania nowej, ekologicznej technologii izolowania turbin
Termin: 9-11 czerwca 2010, Ustroń
Rodzaj: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Energia i Środowisko w Technologiach Materiałów Budowlanych, Ceramicznych, Szklarskich i Ogniotrwałych
Tytuł referatu: Agrospieki – ceramizowane kompozyty nawozowe z mineralnych surowców odpadowych i kopalin towarzyszących
Termin: 9-11 czerwca 2010, Ustroń
Rodzaj: Konferencja
Nazwa: Rentgenova Spektrometrie
Tytuł referatu: Priprava nekovyvh vzorku k analize XRF
Termin: 16-19 czerwca 2010, Zermanicke Prehrade, Czechy
Rodzaj: Konferencja
Nazwa: Konferencja Czesko-Słowackiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Ogniotrwałych
Tytuł referatu: Refractory materials industry in Poland – 2009
Termin: 11-12 maja 2010, Blansk, Czechy
Rodzaj: Konferencja
Nazwa: Konferencja Naukowa  Odbery vzorku
Tytuł referatu: Vzorkovani nekovovyvh prumyslovyvh materialu
Termin: 12-14 maja 2010, Valtice, Czechy
Rodzaj: Konferencja
Nazwa: Refractories of Metallurgy
Tytuł referatu: High temperature XRD investigation of andalusite raw materials. 53rd International Colloquium on Refractories 2010
Termin: 8– 9 września 2010, Aachen, Germany
Rodzaj: Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Krzepnięcie i Krystalizacja Metali - 2010
Tytuł referatu: Aluminium dross-based insulating and exothermic materials for metallurgical industry
Termin: 27-29 września 2010, Kielce
Rodzaj: Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nazwa: Krzepnięcie i Krystalizacja Metali - 2010
Tytuł referatu: Nowe tworzywa ogniotrwałe dla procesów przetwórczych aluminium
Termin: 27-29 września 2010, Kielce
Rodzaj: Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
Nazwa: Metalurgia ołowiu – osiągnięcia i problemy
Tytuł referatu: Wyłożenie ogniotrwałe pieca obrotowo-wahadłowego w HM Głogów
Termin: 25-26 luty 2010, Legnica
Rodzaj: VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
Nazwa: Polska Ceramika 2010
Tytuł referatu: Betony ogniotrwałe zawierające grafit
Termin: 5-8 września 2010, Kraków
Rodzaj: VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
Nazwa: Polska Ceramika 2010
Tytuł referatu: Wpływ kryzysu gospodarczego, regulacji UE i konkurencji z Chin na europejski przemysł ceramiczny i główne kierunki badań
Termin: 5-8 września 2010, Kraków
Rodzaj: VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
Nazwa: Polska Ceramika 2010
Tytuł referatu: Rekonstrukcja składu i technologii wytwarzania materiałów budowlanych dla potrzeb konserwacji zabytków
Termin: 5-8 września 2010, Kraków
Rodzaj: VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
Nazwa: Polska Ceramika 2010
Tytuł referatu: Ceramika na granicach. Klasyfikacja wyrobów ceramicznych w nomenklaturze scalonej
Termin: 5-8 września 2010, Kraków

 

Rodzaj: International Forum of R&D for Eco-innovation
Nazwa: Research for combining environmental priorities with economic opportunities
Tytuł referatu: The New system of waste composting
Termin: 22-23 października 2009 Katowice
Rodzaj: 11th Biennal Worldwide Congress
Nazwa: Unified International Technical Conference on Refractories (UNITECR 2009)
Tytuł referatu: Development of blast furnace trough castables
Termin: 13-16 października 2009, Salvador, Brasil
Rodzaj: 52th International Colloquium on Refractories
Tytuł referatu: Unfired chrome-free basic refractories
Termin: 23-24 września 2009, Aachen, Germany
Rodzaj: 9’th International Seminar on Porous Glasses and Special Glasses PGL’09 (Międzynarodowe seminarium dotyczące materiałów hybrydowych i metody zol-żel)
Nazwa: Materiały porowate i szkła specjalne
Tytuł referatu: Hybrid materials doped with lithium ions
Termin: 1-5 września 2009, Wrocław-Szklarska Poręba
Rodzaj: International Conference and Exhibition
Nazwa: The Cement Industry & the Market
Tytuł referatu:
1. New directions of cement plant economy improvements
2. Suszenie materiałów ziarnistych w przemyśle cementowym
Termin: 22-24 lipca 2009, BusinessCem-Krakow
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Intensyfikacja mielenia wapna palonego w młynach kulowych i rolowo-misowych przy użyciu aktywatora IMOFLOW w Zakładzie Lhoist Bukowa
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Badania porównawcze wpływu aktywności Al2O3 na własności andaluzytowego betonu niskocementowego
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Wpływ wybranych dodatków na hydratację tlenku magnezu
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Wpływ minerałów domieszkowych andaluzytu na jego wybrane właściwości
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Masy konstrukcyjne na trzony łukowych pieców elektrycznych
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Wyroby wysokoglinowe modyfikowane SiC dla urządzeń metalurgicznych
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Sposób zagospodarowania zgarów aluminiowych e [procesie wytwarzania tworzyw izolacyjno-egzotermicznych dla przemysłu odlewniczego
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Problematyka charakteryzowania odpadów poprodukcyjnych w świetle obowiązujących Dyrektyw Unii Europejskiej
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: XIII Międzynarodowa Konferencja Hutnicza
Nazwa: Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie w metalurgii
Tytuł referatu: Badania ścieralności materiałów ceramicznych
Termin: 19-22 maja 2009, Wisła-Jawornik
Rodzaj: VII Polsko-Czesko-Słowacka Konferencja Analityki Hutniczej
Tytuł referatu: Oznaczanie zawartości żelaza (II) w próbkach zawierających chrom
Termin: 20-24 kwietnia 2009, Slovenska Raj (Słowacja)
Rodzaj: IVth International Workshop on Surface Physics
Nazwa: Surfacesa and nanostructures
Tytuł referatu: Selfneutralisation phenomenon in SrTiO3 single crystal
Miejsce: IWSP-2009
Rodzaj: Producerea Transportul Si Utilizarea Energiei
Nazwa: Volumul Conferintei Stiinta Moderna si Energia
Tytuł referatu: Conceptual design solutions for multistage combined (air/steam) plants case „C”,
Miejsce: Cluj Napoca, Romania

 

.:: Wykaz szkoleń organizowanych przez Instytut:

 

specjalistyczne szkolenia z metod badawczych dla personelu laboratoriów przemysłu materiałów budowlanych
specjalistyczne szkolenia z metod badawczych dla personelu laboratoriów przemysłu szklarskiego i ceramicznego
specjalistyczne szkolenia z zastosowania zapraw i farb na bazie cementu romańskiego do konserwacji i renowacji zabytków

usługi doradcze i szkolenia z obszaru ceramiki ogniotrwałej
wykorzystanie metod badawczych w rozwiązywaniu problemów technologicznych
obowiązki przedsiębiorstw z branży materiałów ogniotrwałych w związku
z Rozporządzeniem REACH”
seminarium pt.„ Beton natryskowy” dla firm stosujących technikę nakładania betonu metodą torkretowania wraz z ćwiczeniami praktycznymi technik nakładania betonu natryskowego
walidacja metod chemicznych w szerokim zakresie materiałowym

Podstawowe zagadnienia technologii wytwarzania klinkieru
Własności i spalanie paliw
Techniki wypalania klinkieru
Wypalanie klinkieru w piecu z wymiennikiem cyklonowym
Obiegi składników lotnych
Emisje zanieczyszczeń z procesu wypalania klinkieru
Proces przemiału surowca, węgla i cementu
Przyszłościowe trendy w procesach produkcyjnych
Pomiary gwarancyjne linii piecowej
Clinker burning process, heat and mass balance
Europejska polityka dotycząca OZE
Odnawialne Źródła Energii w Polsce – podział, tendencje rozwoju, finansowanie, uwarunkowania prawne
Potencjał biomasy na Opolszczyźnie, koszty pozyskania i transportu biomasy
Technologie konwersji biomasy – koncepcje linii i układów
Proces spalania biomasy w kotle cieplnym; wpływ jakości paliwa
Spalanie biomasy w odniesieniu do emisji pyłowo-gazowej; efektywność energetyczna procesu
Efektywność ekologiczna spalania biomasy, ekonomika technologii; optymalizacja i możliwość poprawy efektywności ekonomicznej inwestycji w zakresie wykorzystania biomasy oraz systemów OZE
Zarys inżynierii finansowej inwestycji OZE – wykorzystanie dedykowanych symulatorów i kalkulatorów
Pracownicy Zakładu Inżynierii Środowiska Oddziału IMPiŚ w Opolu posiadają uprawnienia pedagogiczne, które umożliwiają prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkołach w zakresie ochrony środowiska, chemii i biologii.
W 2009 r. Oddział realizował projekt „Transfer wiedzy i innowacji w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi i skojarzonych systemów produkcji ciepła i energii elektrycznej w regionie” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego nr Z/2.16/II/2.6/1/09. W trakcie realizacji projektu Zakład Inżynierii Środowiska przeprowadził spotkania edukacyjne z dziećmi w szkołach podstawowych i gimnazjach na temat: „Jak segregować odpady? ” Spotkania odbywały się w dwunastu wybranych szkołach województwa opolskiego i miały charakter prelekcji informacyjnej dla uczniów.

szkolenia dotyczące technologii betonów oraz metodyki badań surowców i wyrobów

 

 

 

CZASOPISMA:

 

sic logo1 logo cwb

 

GALERIA SZKŁA:

ORKUSZ PLAKAT TRIO 0

 

logo lipowa3

ZOBACZ NAS:

 

fb v    twitter v

 

Youtube

 

NAJBLIŻSZE SEMINARIUM:

Właściwości nowych cementów trójskładnikowych CEMII/C-Mi CEM VI

OPOLE 09.01.20

 "Zastosowanie stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych w instalacjach power-to-X"

  WARSZAWA 16.01.20

 "Zastosowanie technik plazmowych do wytwarzania proszków o specjalnych zastosowaniach"


GLIWICE 16.01.20

 "Wpływ dużej zawartości surowców zastępczych na właściwości fizyczne szkieł gospodarczych"

"Właściwości szkieł zawierających nanocząstki srebra"

 KRAKÓW 27.02.20

 

PROJEKTY UNIJNE:

 Projekt Aether

Projekt Rocare

Projekt Grundtvig

Projekt Leonardo

cervive logo min

logo-plytka-CRT-small

 

 

logo cerare

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013