14 listopada 2024 r. Zainaugurowaliśmy działalność zmodernizowanego laboratorium badawczego w naszym Centrum Inżynierii Środowiska w Opolu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele świata nauki, administracji i biznesu m.in.
Prof. Maria Mrówczyńska, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
dr Robert Węgrzyn - Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,
dr Hubert Cichocki Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, prof. uczelni Dyrektor Ł-ICiMB
prof. Jacek Lipok Rektor Uniwersytetu Opolskiego
dr hab. inż. Andrzej Marynowicz, Dziekan Wydziału Wydział Budownictwa i Architektury Politechnika Opolska
prof. Lothar Kroll z Technische Universität Chemnitz,
prof. Adam Zieliński Dyrektor Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny
Dr hab. Iwona Szwach Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Ciężekij Syntezy Organicznej „Blachownia”
Dr hab. inż. Jerzy Duda prof. Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, były Dyrektor Instytutu Mineralnych materiałów Budowlanych
Prof. Zbigniew Giergiczny z Politechnika Śląsk
Dr hab. Elwira Bisz, dr hab. inż. Anna Król, prof. uczelni Politechnika Opolska,
Wojciech Putra Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Cementownia Odra S.A.
Wiesław Adamczyk, Wiceprezes Zarządu Heidelberg Materials Polska
Sławomir Kaźmierczak Członek Zarządu / Dyrektor ds. Produkcyjno – Technicznych Cementowania Warta S.A.–
Stanisław Sobczyk Członek Zarządu Dyrektor Przemysłowy Cementu Grupa Holcim
Michał Karolczyk Dyrektor Generalny Górka Cement Sp. z o.o.
Agata Cybulska Kierownik Zespołu Sterowania Jakością, Cemex Polska Sp. z o.o.
Michał Wojczyszyn – Z-ca Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
Otwarcie laboratorium to kolejny krok ku intensyfikacji współpracy między nauką a przemysłem, której celem jest rozwój zrównoważonych technologii. Nasze laboratorium będzie realizować innowacyjne badania w kluczowych obszarach: racjonalizacja gospodarki surowcowej i paliwowej, odzysk ciepła, bilanse energetyczne, wykorzystanie OZE, oraz zagospodarowanie odpadów zgodnie z ideą GOZ.
Prowadzimy również badania nad nowoczesnymi biowęglami, które mogą być wykorzystywane m.in. w ochronie środowiska, kosmetologii i budownictwie, a także nad biodegradacją tworzyw i materiałów opakowaniowych. Dzięki analizom śladu węglowego oraz deklaracjom środowiskowym wspieramy przedsiębiorstwa w ocenie i redukcji ich wpływu na środowisko.
Modernizacja laboratorium badawczego w Opolu została zrealizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z którym otrzymaliśmy dotację w wysokości 1 564 427 zł. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1 844 427 zł, a pozostałe środki (280 000 zł) pochodziły z naszego budżetu.
Nowoczesne laboratorium jest odpowiedzią na założenia Europejskiego Zielonego Ładu, co pozwala nam wspierać innowacyjne projekty z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że dzięki modernizacji i ścisłej współpracy między nauką a biznesem możemy aktywnie wpływać na rozwój nowych technologii przyjaznych środowisku.
Podczas inauguracji została także podpisana Umowa o Współpracy Badawczo-Rozwojowej pomiędzy:
🔹 Uniwersytetem Opolskim, Siecią Badawczą Łukasiewicz i naszym Instytutem.
Taka współpraca to nowe możliwości w zakresie:
Prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, komercjalizacji innowacji, kształcenia studentów i doktorantów, organizacji konferencji, staży i praktyk, wymiany wiedzy i doświadczeń, udostępniania zaawansowanej infrastruktury badawczej.
To ważny krok w kierunku wspierania gospodarki opartej na wiedzy i szansa na jeszcze skuteczniejsze sterowanie kierunkami rozwoju polskiej i międzynarodowej branży materiałów budowalnych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom inauguracji, którzy swoją obecnością podkreślili znaczenie współpracy naukowo-biznesowej w budowaniu innowacyjnej i odpowiedzialnej gospodarki!
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.